APC SRTG192XLBP4 Smart-UPS RT Battery Pack 192V, rackmount, 3U, wo rail kit
ID: 936698 Product code: SRTG192XLBP4
In stock 2 units
Warranty: 2 years
Ready for dispatch
on Monday, 18.05.2026
Delivery options
  • Receiving goods at the Dateks office
More detailed specification
ARTIKEL1 - APC SMART-UPS RT 192V 32X5AH BP
ARTIKEL2 - /WO RALIKIT
Battery type - Lead-Acid
Brand - APC
BrandPartCode - SRTG192XLBP4
Category - UPS Batteries
Depth, mm - 683
Description - APC SMART-UPS RT BATTERY PACK 192V, RACKMOUNT, 3U
EANCode - 0731304426264
Features - Battery technology - Sealed Lead Acid (VRLA)
Features - Battery voltage - 192 V
Features - Product colour - Black
Gewicht - 107
GRUPPE1 - Power Protection
GRUPPE2 - UPS (Uninterruptable Power Supply)
GTIN - 0731304426264
GTIN - 731304426264
Height - 335.000000
Height, mm - 130
HERSTELLER - APC
HSTNUMMER - SRTG192XLBP4
Length - 610.000000
LongDesc - Extended RuntimeThe SRTG192XLBP4 is an external runtime battery module from APC (Schneider Electric), designed as an ideal complement to SRTG models with 5kVA to 10kVA capacity. The module provides reliable, long-term power support for critical IT environments.Form FactorComes standard as a tower model with stabilizing feet. With the optional rackmount brackets (SRTGRK1), the UPS can also be adapted for horizontal 19-inch rack mounting, occupying 3U/RU. Key Features:Voltage: 192V DC, compatible with SRT 5kVA/6kVA/8kVA/10kVA SRTG On-Line UPS systemsBattery type: VRLA, with an expected lifespan of 3–5 yearsModular design: Includes 4 replaceable APCRBC174 battery cartridgesExpandable: Connect up to 4 battery packs for extended runtime
LongProductName - Smart-UPS RT Battery Pack 192V, rackmount, 3U
LongSummaryDescription - APC SRTG192XLBP4. Battery technology: Sealed Lead Acid (VRLA), Battery voltage: 192 V, Product colour: Black. Weight: 91 kg, Width: 440 mm, Height: 130 mm. Package width: 580 mm, Package height: 335 mm, Package depth: 780 mm
Manufacturer - APC
ManufacturerPartNumber - SRTG192XLBP4
Nominal input voltage, V - 192
Operational conditions - Non-operating altitude - 0 - 15240 m
Operational conditions - Operating altitude - 0 - 2011.68 m
Operational conditions - Operating relative humidity (H-H) - 0 - 95%
Operational conditions - Operating temperature (T-T) - 0 - 40 °C
Operational conditions - Storage relative humidity (H-H) - 0 - 95%
Packaging data - Package depth - 780 mm
Packaging data - Package height - 335 mm
Packaging data - Package weight - 101.5 kg
Packaging data - Package width - 580 mm
PeriodofWarranty - 2 Y
ProductName - SRTG192XLBP4
Rack height (units) - 3
ShortSummaryDescription - APC SRTG192XLBP4, Sealed Lead Acid (VRLA), 192 V, Black, 91 kg, 440 mm, 130 mm
Stck_Kart - 1
Stck_Pal - 1
Storno - Y
Title - APC SRTG192XLBP4 UPS battery Sealed Lead Acid (VRLA) 192 V
UPS devices and accessories - Yes
WarrantyInfo - 2 years
Weight - 101.500000
Weight & dimensions - Depth - 683 mm
Weight & dimensions - Height - 130 mm
Weight & dimensions - Weight - 91 kg
Weight & dimensions - Width - 440 mm
Weight, kg - 91
Width - 805.000000
Width, mm - 440