EMU BATTERY 12V 18AH VRLA/AM18-12 ACUMAX
ID: 476597 Product code: AM18-12
In stock 11 units
Warranty: 2 years (Warranty for business entities 1 year)
Ready for dispatch
tomorrow, 15.05.2026
Delivery options
  • Receiving goods at the Dateks office
  • DPD Pickup Parcel Cabinet
    Within 1-2 working days
  • Parcel terminal
    Within 1-2 working days
  • Post Office
  • Omniva parcel machine
  • SmartPosti parcel terminal
  • Unisend parcel terminal
  • Delivery throughout Latvia.
More detailed specification
Battery capacity Features - 18 Ah
Battery life Features - 8 year(s)
Battery technology Features - VRLA AGM
Battery voltage Features - 12 V
Category Code - ABP
Depth Weight & dimensions - 181 mm
Dimensions (WxDxH) Weight & dimensions - 76 x 181 x 167 mm
Height Weight & dimensions - 167 mm
Maximum discharge current Features - 270 A
Model name - AM 18-12
Number of batteries included Features - 1 pc(s)
Operating temperature (T-T) Operational conditions - 0 - 40 °C
Product colour Features - Black
Storage temperature (T-T) Operational conditions - -15 - 40 °C
Summary - EMU Electronic AM 18-12. Battery technology: VRLA AGM, Battery voltage: 12 V, Battery capacity: 18 Ah. Weight: 5.67 kg, Width: 76 mm, Height: 167 mm
Unit Box Height - 0.165
Unit Box Length - 0.18
Unit Box Width - 0.075
Unit Calculated Volume - 0.003122 cubm
Unit Calculated Weight - 5.8 kg
Units per Pallet - 0
Units per Shipping Box - 2
Vendor Homepage - https://www.emu.com.pl/en/product/aml18-12/
Warranty - 12 months
Weight Weight & dimensions - 5.67 kg
Width Weight & dimensions - 76 mm