CSB Battery 12V, 9Ah, AGM | UPS12460F2 | 460 W
ID: 1178479 Product code: UPS12460F2
In stock 6 units
Warranty: 2 years
Ready for dispatch
on Thuesday, 19.05.2026
Delivery options
  • Receiving goods at the Dateks office
  • DPD Pickup Parcel Cabinet
    Within 1-2 working days
  • Parcel terminal
    Within 1-2 working days
  • Post Office
  • Omniva parcel machine
  • SmartPosti parcel terminal
  • Unisend parcel terminal
  • Delivery throughout Latvia.
More detailed specification
Battery capacity - 9.6 Ah
Code - UPS12460F2
Color - Black
Designation - CE+WEEE
dimension depth - 65 mm
dimension height - 150 mm
Dimensions - 98.6 x 150.9 x 64.8 mm
dimension weight - 2507 g
dimension width - 99 mm
EAN - 4772081010501
ean - ABEAN-AZ68469
guarantee - 12
guarantee_type - external
Name - CSB Battery Battery 12V, 9Ah, AGM | UPS12460F2 | 460 W
name - UPS12460 12V 9.6Ah UPS12460F2
No. of batteries - 1
Package features > Classification of battery - CL126:NE:2016-12-09
Package features > Composition of battery - CL127:KT:2016-12-09
Package features > Embeeded battery - Yes
Package features > Gross depth (mm) - 150.90 mm
Package features > Gross height (mm) - 94.30 mm
Package features > Gross width (mm) - 64.80 mm
Package features > Packing quantity - 1.00 pc(s)
Package features > Palette Qty - 362 pc(s)
Package features > Paper/Pasteboard - 200.00 g
Package features > Plastic (No PET) - 59 g
Package features > Tare weight (kg) - 0.26 kg
Package features > TI weight (kg) - 2.5 kg
Package features > Type of battery - Battery
Package features > Volume (m3) - 0.00 m³
Package features > WEEE tax - Yes
producer - CSB
Technical details > Capacity - 460 W
Technical details > Gross weight - 2.76 kg
Technical details > Net weight - 2.50 kg
Technical details > Producer - CSB Battery
Technical details > Producer product family - Battery 12V, 9Ah, AGM
Technical details > Producer product name - UPS12460F2
Type - Battery
vendpn - UPS12460F2
Voltage - 12 V
Warranty - 24
Warranty - 24 month(s)
Weight - 2.5 kg