Arozzi Nova AZ-NO-32T2K180-BK, 32"
ID: 1290200 Product code: AZ-NO-32T2K180-BK
In stock 4 units
Warranty: 2 years
Ready for dispatch
on Thuesday, 19.05.2026
Delivery options
  • Receiving goods at the Dateks office
  • Delivery throughout Latvia.
    Within 1-2 working days
Main product parameters All parameters
  • Curved: None
  • Panel Type: IPS
  • Refresh rate: 180 Hz
  • Response time: 1ms
  • Contrast ratio: 1000:1
  • Brightness: 300cd/m2
  • Size: 32"
  • Resolution: WQHD 2560x1440
Description
This Arozzi Nova AZ-NO-32T2K180-BK, 32" gaming monitor with a WQHD 2560x1440 resolution delivers incredible detail precision and brightness, making each game scene truly vivid. Such a format is perfectly suited for expansive game worlds and provides advantages due to its wide field of view.
The frequency of 180 Hz allows the panel to refresh frames as quickly as possible, reducing tearing and artifacts. This makes dynamic scenes more predictable and comfortable for reactive control, which is especially important for professional gamers and e-sports athletes, where every fraction of a second is critical.
Warranty
Arozzi provides this model with a 2 year warranty at all certified service centres.
All parameters
Model : AZ-NO-32T2K180-BK
Display characteristics
AMD FreeSync : Is
Curved : None
NVIDIA G-SYNC : Compatible
Panel Type IPS
TN is the standard technology with average contract, brightness and colour compliance indices.
Refresh rate : 180 Hz
Touchscreen : NO
VESA DisplayHDR : There isn't
Response time 1ms
www.dateks.lv recommends to buy monitors with 5ms response time or lower.
Contrast ratio 1000:1
Lielākais LCD monitoru trūkums ir tas, ka samazinot attēla spilgtumu, kontrasts var pazust.
Brightness 300cd/m2
Izvēloties monitoru jāņem vērā - jo lielāks gaišuma rādītājs, jo labāka attēla redzamība.
Ikdienas vajadzībām Dateks.lv iesaka iegādāties monitoru ar gaišumu, ne mazāku par 250 cd/m2.
Basic information
Application : Gaming
Aspect ratio : 16:9
Color : Black
Size 32"
Resolution WQHD 2560x1440
• 19 inches screen (standard proportions): 1280x1024 pixels
• 20 inches screen (standard proportions): 1600x1200 pixels
• 22 inches screen (widescreen): 1680x1050 pixels
• 24 inches screen (widescreen): 1900x1200 pixels
Functionality
Flicker-free : Is
Height adjustment : None
Pivot : None
Swivel : And
Tilt : YES
VESA wall mount : 100x100 mm
Ports and equipment
D-SUB 0
DisplayPort 1
DVI 0
DVI is compatible with HDMI and transitions of both directions are available.
HDMI port 2
Speakers Is
USB Hub : NO
USB-C Power Delivery : There isn't
USB-C video input : 0
More detailed specification
Code - AZ-NO-32T2K180-BK
Design > Colour of product - Black
Display > Aspect ratio - 16:9
Display > Backlight type - LED
Display > Display - 2560 x 1440 pixels
Display > Display brightness - 300 cd/m²
Display > Display diagonal - 32 "
Display > Display number of colours - 1070 M
Display > HD type - QHD
Display > Maximum refresh rate - 180 Hz
Display > Panel type - IPS
Display > Response time - 1 ms
Display > Viewing angle, horizontal - 178 °
Display > Viewing angle, vertical - 178 °
EAN - 850054766908
Ergonomics > Height adjustment - No
Ergonomics > Pivot - No
Ergonomics > Swivelling - No
Ergonomics > Tilt adjustment - Yes
Ergonomics > VESA mounting - Yes
Ergonomics > VESA mounting interfaces - 75x75 mm/100x100 mm
Link - https://arozzi.se/products/nova-32-ips-180hz-gaming-monitor?variant=50802478842194
Multimedia > Built-in speaker(s) - Yes
Multimedia > TV tuner integrated - No
Name - Arozzi | Nova | 32 " | IPS | QHD | 16:9 | 180 Hz | 1 ms | 2560 x 1440 pixels | 300 cd/m² | HDMI ports quantity 2 | Black
Networking > Ethernet LAN (RJ-45) ports - No
Package features > Embeeded battery - No
Package features > Gross depth (mm) - 137.00 mm
Package features > Gross height (mm) - 500.00 mm
Package features > Gross width (mm) - 785.00 mm
Package features > Packing quantity - 1.00 pc(s)
Package features > Palette Qty - 32 pc(s)
Package features > Paper/Pasteboard - 1000.00 g
Package features > Plastic (No PET) - 700.00 g
Package features > Tare weight (kg) - 1.70 kg
Package features > Volume (m3) - 0.05 m³
Package features > WEEE tax - No
PDF - https://www.blobs.lt/products/0/6/2/7/8/4/58bbd44e3f9787b015a64e0d42ddc62d/original.pdf
Ports & interfaces > DisplayPorts quantity - 1
Ports & interfaces > HDMI ports quantity - 2
Ports & interfaces > USB ports quantity - 1
Technical details > Connectivity - DisplayPort, HDMI 2.0, USB, Audio Out 3.5mm
Technical details > Gross weight - 7.30 kg
Technical details > Net weight - 5.60 kg
Technical details > Producer - Arozzi
Technical details > Producer product name - Nova
Technical details > USB-C - No
Technical details > USB-C power delivery - N/A
Warranty - 24
Warranty - 24 month(s)