APC SRT192BP Battery Pack UPS SRT 192V 5 and 6kVA
ID: 233002 Product code: SRT192BP
Can be ordered 21 units Availability: 14 days after order approval
Warranty: 2 years
Ready for dispatch
Delivery options
  • Receiving goods at the Dateks office
More detailed specification
Accessories included - -  Dokumentacja na CD
- Instrukcja użytkownika
- Karta gwarancyjna
ARTIKEL1 - SRT 192V 5KVA AND 6KVA
ARTIKEL2 - BATTERY PACK
Battery - Battery technology - Lead acid
Battery - Battery voltage - 192 V
Battery capacity - 1920 VAh
Brand - APC
BrandPartCode - SRT192BP
Category - UPS Battery Cabinets
Certificates - Compliance certificates - RoHS
Color - Black
Compatible with - SRT5KRMXLI, SRT5KXLI, SRT6KRMXLI, SRT6KXLI
Data Act - Link
Description - APC Smart-UPS SRT 192V 5kVA and 6kVA Battery Pack
Design - Form factor - Rackmount
Design - Product colour - Black
Design - Rack mounting - Yes
Designation - CE+WEEE
dimension depth - 300 mm
dimension height - 980 mm
Dimensions - - Wysokość: 432 mm
- Szerokość: 130 mm
- Głębokość: 682 mm
dimension weight - 115500 g
dimension width - 570 mm
ean - 731304301769
EANCode - 0731304301769
Environment requirements - - Środowisko operacyjne: 0-40 stopni C
- Wilgotność względna podczas pracy: 0-95%
- Wysokość n.p.m. podczas pracy: 0-3000 m
- Temperatura (przechowywanie): -15 - 45 stopni C
- Wilgotność względna: 0-95%
- Wysokość n.p.m. (przechowywanie): 0-4500 m
Gewicht - 101
GRUPPE1 - Power Protection
GRUPPE2 - UPS Battery
GTIN - 731304301769
GTIN - 0731304301769
guarantee - 24
guarantee_type - external
HERSTELLER - APC
HSTNUMMER - SRT192BP
Laenge - 1
Logistics data - Total carbon footprint (kg of CO2e) - 749.39
LongDesc - This APC Smart-UPS battery pack connected with SRT On-Line UPS, provides extended runtime to SRT mission critical applications. This 192V SRT extendable runtime battery pack is compatible with 5kVA/6kVA SRT Smart-UPS extended runtime models. Embedded monitoring at the cell, module, and cabinet level provides data of battery runtime and health. It is a lead-acid battery with a 2-year warranty. It is a lead-acid battery with a 2-year warranty. Its dimensions are 683mm (depth) x 432mm (height) x 130mm (width) and weighs 91.0kg. Ideal for Smart-UPS on-line mission critical applications.
LongProductName - Smart-UPS On-Line SRT Battery Pack for 5/6kVA Extended runtime model 192V
LongSummaryDescription - APC Smart-UPS On-Line SRT Battery Pack for 5/6kVA Extended runtime model 192V. Form factor: Rackmount, Product colour: Black. Battery technology: Lead acid, Battery voltage: 192 V. Compliance certificates: RoHS. Width: 130 mm, Depth: 682 mm, Height: 432 mm. Package width: 600 mm, Package depth: 1000 mm, Package height: 420 mm
name - SRT192BP Battery Pack UPS SRT 192V 5 and 6kVA
Operational conditions - Non-operating altitude - 0 - 4500 m
Operational conditions - Operating altitude - 0 - 900 m
Operational conditions - Operating relative humidity (H-H) - 0 - 95%
Operational conditions - Operating temperature (T-T) - 0 - 40 °C
Operational conditions - Storage relative humidity (H-H) - 0 - 95%
Operational conditions - Storage temperature (T-T) - -15 - 45 °C
Other features - Autonomiczny zestaw akumulatorów
Packaging content - Rack mount kit - Yes
Packaging data - Package depth - 1000 mm
Packaging data - Package height - 420 mm
Packaging data - Package weight - 101.5 kg
Packaging data - Package width - 600 mm
producer - APC
ProductName - Smart-UPS On-Line SRT Battery Pack for 5/6kVA Extended runtime model 192V
ShortSummaryDescription - APC Smart-UPS On-Line SRT Battery Pack for 5/6kVA Extended runtime model 192V, Rackmount, Black, Lead acid, 192 V, 0 - 40 °C, -15 - 45 °C
Stck_Kart - 1
Stck_Pal - 1
Storno - Y
Title - APC Smart-UPS On-Line SRT Battery Pack for 5/6kVA Extended runtime model 192V
Type - Battery module
URL - https://www.apc.com/
vendpn - SRT192BP
WarrantyInfo - 2 years
Weight - 91 kg
Weight & dimensions - Depth - 682 mm
Weight & dimensions - Height - 432 mm
Weight & dimensions - Weight - 91 kg
Weight & dimensions - Width - 130 mm